›  Tescil ve Kayıt     ›  Üyelerimiz     ›  Aidat Sorgulama    ›  İletişim

Sık Kullanılanlara Ekle   |   English   |   Ana Sayfa


 
ANKET

Oda işlemleriniz zamanında yapılıyor mu?

Evet

Hayır

   Sonuçları Göster

 
 E-Posta Listesi

E-Posta listemize kayıt olun yeniliklerden haberdar olun.

Ad, Soyad :
E- Posta :
 


Türkiye'de Yabancı Sermayeli Şirket Kuruluşu

Yabancı sermaye Türkiye gibi kaynak ihtiyacı içinde olan ülkeler için kalkınmada anahtar rol oynamaktadır. Türkiye''de 2001 yılı itibariyle verilen kümülatif yabancı sermaye izinleri tutarı 31,4 milyar $’ı bulmuştur. Son 3 yıldır iç ve dış kimi zaman global siyasi-ekonomik krizlerle karşı karşıya kalmasına rağmen Türkiye ortalama yıllık 2.500 milyon $ yatırım izni başvurusu çekebilme başarısını göstermektedir.

Buna karşın aynı dönemde giren fiili sermaye ise verilen izinlerin yarısını ancak aşarak (toplam izinlerin %54,7’i ) 17.251 milyon $’da kalmıştır.

Fiili sermaye girişi ile ilgili bir diğer not, Türk ekonomisinde kriz yaşandığı 1994 yılı hariç 1990 sonrası hep 1 milyar $ seviyelerinde gerçekleşmiştir. 2000 ve 2001 yıllarındaki artışı bundan ayırmak gerekir. Ancak 1 milyar $ seviyesinin yakalandığı 1990 lı yılların başında toplam yabancı sermayeli firma sayısı 1800 civarında iken aradan geçen süre zarfında firma sayısı iki katından fazla artmasına rağmen yatırım tutarının yine 1 milyar $ dolayında kalması firma başına yatırımın azaldığına işaret etmektedir. 2000’li yıllarla beraber yaşanılan ekonomik ve siyasi krizler, savaş riskleri gibi büyük istikrarsızlık Türkiye’nin yabancı sermaye için olan çekiciliğini eski Doğu Bloku ülkelerinin dahi altına indirmiştir. Oysa örneğin Çin’in bugünkü ekonomik kalkınması yılda 50 milyar $’a ulaştığı bilinen yabancı sermaye ile yakından ilgilidir.

Ülkemize yabancı sermaye girişini hızlandırabilmek,Türkiye’nin gerçek potansiyelini tanıtabilmek amacıyla Şubemiz tarafından Türkiye ve ekonomisi, yabancılar için potansiyel yatırım alanlarını tanıtan yayınlar hazırlanmakta, şirket kuruluşu, teşvikler vb yabancıların yatırımcıların tabi olduğu mevzuatla ilgili her tür bilgi verilmektedir.

etut@ito.org.tr


  2008. Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası