›  Tescil ve Kayıt     ›  Üyelerimiz     ›  Aidat Sorgulama    ›  İletişim

Sık Kullanılanlara Ekle   |   English   |   Ana Sayfa


 
ANKET

Oda işlemleriniz zamanında yapılıyor mu?

Evet

Hayır

   Sonuçları Göster

 
 E-Posta Listesi

E-Posta listemize kayıt olun yeniliklerden haberdar olun.

Ad, Soyad :
E- Posta :
 


Sosyal Güvenlik

Ülkemizdeki sosyal güvenlik kuruluşlarının en fazla tartışmalara konu olanlarından biri 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu diğeri ise 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu (Bağkur)’dur.

Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre, sigortalı sayılmak için üç koşul gerekmektedir. Bunlar; çalışmanın bir hizmet sözleşmesine dayanması, işin işverene ait bir işyerinde yapılması ve yasada sayılan istisnalardan birini taşımaması gerekmektedir. Yasa, işverenin yükümlülüklerini, kuruma bildirilme şeklini, iş kazasından sayılan halleri, hastalık sigortasını, meslek hastalığının niteliğini, yaşlılık aylığının hesaplanmasına ilişkin kuralları, prim hesaplarını ve ilgili belgeleri ayrıntılı olarak düzenlemektedir.

1479 Sayılı Bağkur kanununa göre; esnaf ve sanatkarlar, tüccar, sanayici, borsa ajan ve acenteleri, mimar ve mühendisler,  sigorta produktörleri ve eksperleri, eczacılar, tabipler, veterinerler, gümrük komisyoncuları gibi ticari kazanç veya serbest meslek kazancı dolayısıyla gerçek veya götürü usulde gelir vergisi mükellefi olanlar, esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı bulunanlar veya kanunla kurulu meslek kuruluşlarına usulüne uygun olarak kayıtlı olanlar, kollektif şirket ortakları, adi komandit şirketlerin komanditer ortakları, limited şirket ortakları, donatma iştirakleri ortakları, anonim şirketlerin kurucu ortakları ve yönetim kurulu üyesi olan ortakları, köy ve mahalle muhtarları Bağkur sigortalısı sayılmaktadırlar.

Yasada ayrıca Bağkur sigortalılığının kapsamı, koşulları ve Bağkur’un sağladığı sigorta yardımları yasada ayrıntılı olarak düzenlenmektedir.

etut@ito.org.tr


  2008. Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası