›  Tescil ve Kayıt     ›  Üyelerimiz     ›  Aidat Sorgulama    ›  İletişim

Sık Kullanılanlara Ekle   |   English   |   Ana Sayfa


 
ANKET

Oda işlemleriniz zamanında yapılıyor mu?

Evet

Hayır

   Sonuçları Göster

 
 E-Posta Listesi

E-Posta listemize kayıt olun yeniliklerden haberdar olun.

Ad, Soyad :
E- Posta :
 


Bankacılık

Dünya ve Türkiye ekonomisinde bankacılığın önemi tartışılmaz bir olgudur. Türkiye''de ise, yaşanan ekonomik kriz sonrasında ortaya çıkan finansal sıkıntılarla birlikte bu önem kendisini gerek bankalar ve kamu maliyesi üzerinde, gerekse  tüm toplum üzerinde büyük zararlara yol açarak göstermiştir.

Bankalar yaşadığı sorunları müşterilerine yansıtarak bu krizden çıkış yolları aramış ancak bu arada bir çok banka ya batmış ya da TMSF''na devrolmuştur. Özellikle kredi kullananlar veya yeni kredi arayanlar en büyük yükü çekmiştir.

Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası  üyelerinin büyük çoğunluğunu teşkil eden küçük ve orta ölçekli işletmelerin yaşadığı sıkıntıların giderilmesi için Hazine, Maliye, BDDK gibi kurumlar nezdinde girişimlerde bulunularak bu mağduriyetlerin giderilmesine katkı sağlanmaya çalışılmaktadır.

Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası , yalnızca yasal düzenlemelerle yetinmeyerek, üyelerinin kredi ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sağlamak amacıyla kamu ve özel bankalarla bir dizi kredi anlaşması imzalamış olup, bu süreçte üyelerine uygun şartlarda ve kolay ödeme planlarını içeren kaynaklar sağlanmasına yardımcı olmuştur.

Bu kapsamda İTO üyelerine piyasa şartlarına göre bazı avantajları olan özel kredi anlaşmaları çeşitli bankaların Genel Müdürleri ile Odamız Yönetim Kurulu Başkanı arasında imzalanmıştır.

Uygulamaya göre, bankalardan kredi kullanmak isteyen üyeler, İTO Ticaret Sicili ve Tescil Şubesi ve İstanbul''daki diğer hizmet birimlerine müracaat ederek, bankolarda mevcut bulunan (ilgili banka) kredi başvuru formunu doldurmakta, bu form karşılığında da Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası ''nca düzenlenen özel bir belgeyle ilgili banka şubelerine yönlendirilmektedirler.

Bankaların kredi şartları benzerlikler taşımakta olup, taşıt alım kredisi aylık faiz oranına yaklaşık bir faiz oranı uygulanmakta, bir-üç aylık eşit taksit ödemeli 12-60 ay vadeli kredi verilmektedir. Faizler ilk 12 ay sabit tutulmaktadır.


  2008. Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası